العربية
Deutsch
English
русский
français

עברית

 

קן הציוויליזציה המערבית ? 

 

בהרצאה השמינית והמסכמת של סדרת הרצאותי על האיסלאם נגד המערב במרכז בגין בירושלים, ניתחתי את האיומים העכשוויים על תרבות המערב מצד החומניזם האירני וארגוני גרילה סוניים: אל-קאעידה, דאעש, ג'יהאד עולמי ודומיהם. שורשי קריסת הציוויליזציה המערבית מוּבְנים בעצם מהות ציוויליזציה זאת, שוויתרה על האמונה כגורם מפעיל ומאחד, לטובת המדע הספקני המגַבּה פיתוח טכנולוגיות ואמצעי לחימה משמידים. אך בדרך הקשה לומדים המערביים שללא אמונה לא ניתן להילחם ומילא לא להשמיד. הנחת היסוד של ציוויליזציית המערב היא שניתן למערב את כל בני האדם, אף אם היא נכונה באופן תיאורטי, היא חזון לעתיד הרחוק, אם לא לאחרית הימים כשיגור זאב עם כבש. בינתיים היא מונעת מן המערב לנטרל את האיומים עליו ולהשתמש באמל"ח שפיתח. 

בהווה מתפתח מצב שבו הציוויליזציה המוסלמית האמונית מצטיידת באמל"ח משמיד שפותח במערב ובאמצעותו היא מאיימת עליו. זה תהליך התאבדות מובנה ולכאורה פרדוקסלי, שנחזה בפרשת פרי עץ הדעת בספר "בראשית". 

קריאת הקרב הציוויליציונית של האיסלאם הייתה מהפכת חומייני באירן ב-1979, ששמה ללעג את העוצמה האמריקנית והפגינה בפני העמים המוסלמים, המהווים רבע, עני ומפגר, מתושבי כדור-הארץ, מבחינה טכנולוגית, שניתן לרוצץ את ראשו של "השטן הגדול" - ארה"ב, וממילא את ראשו של "השטן הקטן" - ישראל. יועצים צבאיים שראו את הנולד הציעו לשאה הפרסי לחסל את חומייני לפני המהפכה. אך בלחץ אמריקני מנע השאה את המבצע ושילם בכך מחיר כבד: חומייני חיסל אותו את משטרו ואת תהליך המערביציה של אירן. ארה"ב בוזתה וכושר ההרתעה שלה ירד. היא ניסתה למגר את החומייניזם בעזרת סדאם חוסיין העירקי במלחמת המפרץ הראשונה, כשלה ואיבדה עוד יותר את כושר הרתעתה. 

אחרי 10 שנים הקים הטרוריסט הפלשתיני, עבדאללה עזאם, את ארגון אל-קאעידה באפגניסטן, במטרה להשליט את האיסלאם הקיצוני על כל הדתות וליצור חזית עולמית נגד המערב. האסטרטגים המערביים ומומחי האיסלאם באקדמיה לא הבינו את משמעות התופעה וראו בה אירוע שולי, עד שב-11 בספטמבר 2001 רוסקו בנייני התואמים בניו-יורק ונפגע בניין הפנטגון בוושינגטון. אלפי "חפים מפשע" נהרגו ועשרות אלפים נפצעו. אלא שמבחינת אל-קאעידה הם אינם חפים מפשע אלא חיילים בצבא השטן. המערב הוכה בהלם. בתגובה הרסו האמריקנים את אפגניסטן ואת עירק, מבלי לחולל רפורמה חיונית באסטרטגיה ובצבא שלהם. ואז, הפוך על הפוך, הם חיזקו במהלכיהם את אל-קאעידה, ודחפו שלא במתכוון להקמת דאעש. 

בדרך הקשה לומדות היום מדינות המערב, לרבות ישראל, שתרבות מערבית-דמוקרטית-הומניסטית, מידתית ומשפטולוגית - אינה מסוגלת להתמודד עם הלוחמנות המוסלמית האמונית. ואכן, כפי שציינה שרת החוץ של שוודיה בצדק, במלחמתה של ישראל היום, בטרור הסכינאים והדריסות, היא חורגת מן הכללים שקידש המערב. אך מסתבר שמה שקדוש בשוודיה אינו מחייב את ישראל במלחמתה בטרור שהיא מלחמה על עצם קיומה (וגם קיומה של שוודיה). במלחמת לבנון השנייה, לפני עשר שנים, לא העזה ישראל לחרוג בהרבה מכללים אלה, והובסה, אף שאולי השיגה הרתעה בעזרת מטוסים שהרסו את רובע דחייה השיעי בביירות. ב"צוק איתן" ישראל חרגה יותר וננזפה. במלחמת לבנון השלישית, בעתיד, מאיימים ראשי צה"ל, ישראל תחרוג בהרבה. חריגות אלה מתַרְבּות המערב, שאינן מקובלות על השמאל הישראלי, ושאותן מובילים בנימין נתניהו ובוגי יעלון, מבשרות שינוי יסודי בתרבות המערב, אלא שבינתיים ישראל מוקעת בעולם כמדינה מצורעת, וגם זה היה צפוי.

פורסם באתר "News1",
27.1.2016

 

 

 

 

 

הרקלייטוס "האפל"