العربية
Deutsch
English
русский
français

עברית

 

אירן מסוכנת לישראלים, לא לישראל

 

כשהסיכויים להקמתה של מדינת ישראל אחרי מלחמת העולם השנייה נראו מבטיחים מצד אחד, ומצד שני, ראשי מדינות ערב הכריזו שימנעו את הקמתה בכוח, החל מנהיג היישוב, דוד בן-גוריון, להתבטא, בסודי סודות, על פיתוח נשק גרעיני (אז שמעון פרס לא היה מעורב). זה היה בסך-הכל כשנתיים אחרי סיומה המוצלח של "תוכנית מנהטן" והטלת פצצות גרעיניות על הערים היפניות הירושימה ונגסאקי. 

הרעיון הגרעיני של בן-גוריון התבסס על תובנה היסטורית ארוכת שנים, שעליונות בטכנולוגיה צבאית ושימוש מושכל בה, מאפשרים לעמים קטנים ולצבאות חלשים, לכאורה, לנטרל איומים גדולים ולהכריע אויבים, שהם, ממבט ראשון, חזקים מהם בהרבה. כך הכריעו החיקסוסים, באמצעות מרכבות מלחמה, את האימפריה המצרית הקדומה, לפני ארבעת אלפים שנה. כך הכריע פרנאנדקורטס במאה ה-16, עם כוח זעיר מצויד ברובים, את השבטים האינדיאנים הלוחמנים במקסיקו, שלחמו בקשתות וחצים. וכך ביטלו המצרים את עליונות צה"ל, בקרב נייד, במלחמת יום הכיפורים, בעזרת כמות רבה מאוד של טילים סובייטים חדישים נגד מטוסים ונגד טנקים. 

לאירן יש כבר נשק גרעיני? 

על-פי מקורות זרים, פיתחה ישראל, במהלך השנים, סוגים אחדים של נשק גרעיני ואמצעים להטיל אותו, לפחות בכל רחבי המזרח התיכון. על-פי אחת הגרסאות של "חוק מרפי", שכל דבר רע שעלול להתרחש אכן יתרחש בסופו של דבר - לאירן, לעוד מדינות ולארגוני הטרור, יהיה נשק גרעיני, אם מייצור עצמי ואם מרכש. ייתכן שיש להם כבר נשק גרעיני, כפי שסבורים מומחי גרעין אחדים. אחד מהם טען זאת ב"סדנת אלפרדו להפקת לקחים" בדיון שעסק בנושא התקפה גרעינית על ישראל, שהתקיים לפני חודש. 

האם אפשרות ריאלית זאת מסכנת את המערב בכלל ואת מדינת ישראל בפרט? לעניות דעתי - לא! 

נתרכז באירן ובישראל: במלחמת אירן-עירק, בשנות השמונים של המאה שעברה, הייתה אפשרות, בשלבים הראשונים, שאירן תוכרע במלחמה קונבנציונלית. הלקח של המשטר החומייניסטי היה כי ערבים-סונים, המסתייעים בארצות הברית, הם שמאיימים על שרידותו. טראומת המלחמה הממושכת ההיא הינה המניע העיקרי של אירן לפיתוח נשק גרעיני, ובכך שיקוליה אינם שונים בהרבה משיקולי ארה"ב, בבואה לפתח נשק גרעיני במהלך מלחמת העולם השנייה, ושיקוליו של בן-גוריון בפיתוח נשק גרעיני בישראל. אירן אינה רואה בישראל אויב ישיר, אלא אמצעי, בדרכה להנהיג את העולם המוסלמי, או את חלקו, ובכך גם לצמצם איומים ממשייים עליה, ולהתעצם מאוד. 

תל אביב שונה מהירושימה 

הבה נניח, שלדעת האירנים, הטלת פצצה גרעינית על ישראל תסייע להם להשיג את מטרותיהם האזוריות והגלובאליות. נניח אף שהאייתולות יבקשו לחסל את מדינת ישראל מסיבות דתיות טהורות, או כדי להגיע בכך למנהיגות בעולם המוסלמי, בדרכו למלחמת ציוויליזציות נגד המערב. האם בכך היא תסכן את קיומה של מדינת ישראל? תשובתי שלילית! בהנחת המקרה הגרוע ביותר, שלאירן יש, או שהיא צפויה לפתח, פצצות גרעיניות, מן הטיפוס שפיתחה ארה"ב ב-1945, ושאותן הטילה על שתי ערים ביפן, התקפה גרעינית אירנית על אזור הקריה בתל אביב, תגרום, לפי המודל היפני, במקרה הגרוע, לכמאתיים אלף הרוגים ונזק רב מאוד ברכוש. 

לפי דעת מומחה הגרעין, ד"ר יהושע סוקול, שדיבר בסדנה לעיל, מדובר במספר קטן בהרבה, כי רוב היפנים התגוררו ב-1945 בבתי-קש ולא היו להם מקלטים. המצב בלב תל אביב שונה, וניתן למגנו עוד יותר מפני התקפה גרעינית. 

אירן תחזור לתקופת האבן 

לאחר פיגוע גרעיני זה, הרוב המוחלט של הישראלים יישארו בחיים ורוב מדינת ישראל לא ייפגע. בתגובה, תפעיל ישראל מיד את נשקה הגרעיני, שהוא בעל כוח הרס גדול בהרבה - תרמו-גרעיני על-פי מקורות זרים - ולמעשה תשמיד את אירן (בהשמדה, אין הכוונה להרג כל האירנים, אלא חיסול המדינה). סביר להניח שבמקרה כזה ארצות הברית תסייע לישראל וגם תפעל בעצמה, וחסל סדר אירן ואיומיה. אופציה אחרת היא הפעלת "פולס גרעיני", שלא יהרוג איש, אך ישתק את כל האלקטרוניקה והחשמל באירן, ישבית את אספקת המים, החשמל, הגז, שאיבת הנפט וכולי, ויחזיר אותה לתקופת האבן, כפי שהתבטא בנימין בן-אליעזר, כשהיה שר הביטחון, וכנראה יודע משהו על יכולותיה של ישראל. 

מודל גוג ומגוג 

אם חיזבאללה והחמאס יסייעו למתקפה האירנית בשיגור עשרות אלפי טילים קונבנציונליים, ואם ייהרגו עוד כמה אלפי ישראלים, תוכל ישראל להשמיד את רצועת עזה ואת דרום לבנון לפחות. כך, על-פי מודל מלחמת "גוג ומגוג" שחזו נביאי ישראל, נכריע את אויבינו, ונבסס את קיומה המאוים של המדינה. 

מדובר, ובכן, בסוג מלחמה שאותה חזו וממנה חששו אלברט איינשטיין ואחרים, לפני כשבעים שנה, כשהחל עידן הנשק הגרעיני. סיטואציה אסטרטגית כזאת איננה בדיוק "מאזן האימה", ששרר בין ארצות הברית לברית המועצות, בעידן המלחמה הקרה, ברבע השלישי של המאה העשרים. ארצות הברית וברית המועצות יכלו להשמיד את החיים עלי אדמות, מאות פעמים; לאירן ולישראל, לעומת זאת, אין יכולת כזאת, וגם לא תהיה, לפחות לא בעתיד הנראה לעין, "מאזן האימה" שעלול לשרור בינינו לבין אירן, יאיים על אירן כמדינה, אך לא יאיים על ישראל, אלא "רק" על ישראלים רבים. תוצאות מלחמה גרעינית בין ישראל לאירן יכולות אפילו לנטרל את איומי-ההווה על קיומה של ישראל, אף שהמחיר יהיה נורא. שום ראש ממשלה במדינה דמוקרטית לא יהיה מוכן להסתכן במחיר כזה, במודע. 

אך ההתפתחויות אינן תלויות רק בפוליטיקאים הישראלים, בייחוד שרובם יודעים רק להפריח סיסמאות, ואינם מבינים מצבי-עומק ביטחוניים, כפי שהוכיח האופן שבו ניהלו את מלחמות ישראל ואת המבצעים שביניהן.

 

 פורסם באתר "News1",
 בתאריך 23.2.2015

 

 

 

 
 
 

הרקלייטוס "האפל"