العربية
Deutsch
English
русский
français

עברית

"פייק אימג' "

 

יושב ראש הקואליציה דוד ביטן וחבר הכנסת דודי אמסלם, המקדמים את החוק האוסר על חקירת ראש ממשלה מכהן, טוענים שהחוק ישפר את משילות ממשלות ישראל, ובראש וראשונה את ממשלתו של בנימין נתניהו, שיוכל להמשיך לכהן כראש ממשלה גם אחרי הבחירות הבאות, כשהחוק ייכנס לתוקפו.

טעות מרה הם טועים! ממשלות ישראל לא משלו מעולם כהלכה, גם לא בימי דוד בן-גוריון, ומשילותן רק הולכת ומידרדרת, ולא רק משום שכל ראשי הממשלה האחרונים: אהוד ברק, אריאל שרון, אהוד אולמרט ובנימין נתניהו הסתבכו לכאורה (וגם לא לכאורה), במעשים פליליים. ייתכן כי לא היה ראש ממשלה נקי מכל רבב פלילי כמנחם בגין, אך יושרתו לא סייעה לו למשול בצה"ל ובשר הביטחון של ממשלתו אריק שרון, במלחמת לבנון הראשונה. כשבגין הבין זאת ונוכח בחוסר משילותו, הוא קרס ופרש. מחיר אי-משילותו של בגין באותה מלחמה, נכפל אלפי מונים מכל השפע שנטלו או לא נטלו לעצמם, בניגוד לחוק, ארבעת הדיאדוכים (יורשים) שהזכרתי לעיל.

בימים אלו אנו עדים לחסימות צומתי תחבורה מרכזיים על ידי הנכים והחרדים, ברור לכול כי חסימות אלו הן עבירה על החוק, דהיינו מעשים פליליים, המוגדרים לפחות כ"חטא". בשנת 1997 הורשע חבר הכנסת לשעבר משה פייגלין בעבירת המרדה בעקבות קריאתו לציבור לחסום צמתים מרכזיים, כמחאה על הסכמי אוסלו. הוא נידון ל-18 חודשי מאסר, מתוכם שישה חודשים בפועל. ראש הממשלה היה אז בנימין נתניהו. נשאלת השאלה: מדוע פייגלין כן, ואילו הנכים והחרדים לא? הרי כולם שווים בפני החוק, וחסימת צמתים מרכזיים על ידי הנכים והחרדים פוגעת חמורות בכל המגזרים והמערכות במדינה, ומהווה ביטוי לחוסר משילות.

התשובה לכך איננה בחקירת נוהג המתנות של נתניהו, ובמאמציו למתן את הביקורת של "ידיעות אחרונות" נגדו. הוראה לפנות את הנכים והחרדים אורכת שניות אחדות בלבד. את דרכי הפינוי מכירה המשטרה היטב ולא צריך שנתניהו ילמד אותה את עבודתה. תשובה לשאלה האקטואלית הזאת נתן הפילוסוף היווני אפלטון, לפני אלפיים וחמש מאות שנה: הדמוקרטיה מתגלגלת מעצם מהותה לתיאטרונקרטיה, שבה שולטים שחקנים ולא מדינאים. עשר שנים לאחר מות אפלטון קיבלה אבחנתו ביסוס: המונרכיה של מוקדון הביסה את אתונה במלחמה, וביטלה את עצמאותה.

ראש ממשלת בריטניה וינסטון צ'רצ'יל, שדווקא שלט ביד רמה וביעילות בבריטניה בתקופתה הקשה ביותר, בעת מלחמת העולם השנייה, אמר פעם שדמוקרטיה היא שיטת המשטר הגרועה ביותר, פרט לכל יתר השיטות שכבר נוסו.

לעניות דעתי, מגרעתה העיקרית של הדמוקרטיה נובעת מקשיי משילות, שכן השליטים אינם נבחרים על סמך כישוריהם, אלא על סמך ה"פייק אימג'" (תדמית מזויפת) שהם ואנשי יחסי הציבור שלהם משדרים לציבור. אם הציבור היה מורכב כולו או רובו מפרופסורים למדעי המדינה ומינהל – ניחא. אבל לפי "עקומת גאוס", הציבור מורכב מאנשים בינוניים שאינם מתעניינים במבנה ובדינמיקה של המערכת הפוליטית המורכבת, וממילא גם אינם מבינים דבר. לעומת זאת הם מתעניינים ברכילות עליה, שאותה אמצעי התקשורת מספקים לו בשפע – תוצר של מנגנון משומן להפקת "פייק ניוז" (חדשות מזויפות).

לפי "עקרון השרידות" לא טובת המדינה מעניינת את ראשי הממשלות, לרבות את בנימין נתניהו, אלא המשך שלטונם, והם מתאמצים לשכנע את הציבור שזאת גם טובת המדינה. ב-1997, כשלהסכם אוסלו הייתה עדיין יוקרה בעיני ישראלים רבים, העריך נתניהו שיועיל לתדמיתו אם משה פייגלין יבלה חצי שנה בבית סוהר, ועוד חצי שנה בעבודות שירות במוסד לדיור מוגן ברעננה. שם אגב, ראיינתי אותו, והתרשמתי שאכיפת החוק עליו רק חיזקה את נחישותו. חלפו עשר שנים והוא עדיין ממשיך במלחמתו נגד "תרבות הסכם אוסלו".

לעומת זאת, אף שקיים שוויון בפני החוק, הנכים שווים יותר בהקשר זה, כי הפעלת אמצעי אכיפה נגדם, גם לא מצטלמת יפה וגם עלולה לעורר התנגדות מצד ציבורים רחבים שנתניהו זקוק להם ביום הבחירות. ואשר לפלג הירושלמי של החרדים, חוסמי הצמתים, שאינם מכירים כלל במדינת ישראל, גם בהם יש לטפל בכפפות של משי, כי כלל הציבור החרדי מקיים את הקואליציה של נתניהו, ובלי תמיכתו הוא לא ישרוד כראש ממשלה.

לשום דמוקרטיה מערבית ואחרת אין היום פתרון לבעיית המשילות, כפי שלומד זאת על בשרו נשיא הדמוקרטיה הגדולה בעולם, דונלד טרמפ. בשנות ה-70 של המאה שעברה, כשהשתתפתי בסמינרים לדוקטורנטים במדעי המדינה באוניברסיטה העברית בירושלים, דובר על כך שהדמוקרטיה במתכונתה הנוכחית פשטה את הרגל, ויש לעבור למריטוקרטיה – שלטון המוכשרים – דהיינו, לכולם תהיה זכות לבחור אך לא זכות להיבחר. כדי להיבחר, על שליח הציבור להוכיח כישורים מעולים.

חלפו מאז למעלה מ-40 שנה, והנושא עדיין נידון באקדמיה ובכתבי עת מקצועיים שמעניקים ניקוד להתקדמות בדרגות. הטעם לכך הוא שוב "עקרון השרידות" – לרוב הפוליטיקאים אין כישורים להנהיג ולנהל מערכות מורכבות. אז מדוע שיוותרו על חברות בקרן השפע של האלפיון העליון, מתוך הציבור שבו הם מבקשים לשלוט? הם ממשיכים לשרוד בעזרת "פייק אימג'" והבעיה הולכת ומחריפה.

 

פורסם באתר "ג'וקופוסט"
בתאריך 28.10.2017

 

 

 

 

 
 
 

הרקלייטוס "האפל"