العربية
Deutsch
English
русский
français

עברית

 

סוף עידן המנהיגות

עלינו לוותר על המנהיגים המיתולוגיים שאבד עליהם הכלח, ולבחור במנהיגים-מנהלים, המתאימים לתפקיד המסוים שאליו נבחרו, ושלא יחסמו את רשתות המידע  לקח ראשון ממערכת הבחירות הנוכחית לכנסת

 

הלקח העיקרי של מערכת הבחירות הנוכחית לכנסת הוא, ששום ראש מפלגה איננו מנהיג, ושאר המועמדים עוד פחות מזה. מה פשר הדבר? האם מדובר בחולשה ייחודית של החברה והמערכת הפוליטית הישראלית, או בתהליך עמוק וכללי הרבה יותר? 

 

אחרי מנהיג טבעי הולכים עשרה אנשים (פלוס-מינוס). כאלה היו מנהיגי הציידים בתקופה הקמאית, שרי העשרות שעליהם המליץ יתרו למשה, מפקדי כיתות בצבאות, ראשי צוותים בסטארטאפים. לכן גם המספר החשוב ביותר ביהדות הוא המניין. הטעם לכך הוא שבחבורה קטנה כולם מכירים את כולם ולכולם יש מידע אמת על כולם. כך הם יודעים מי מתוכם יכול להנהיג אותם ביעילות, לוותר על אינטרסים אישיים ולפעול יחד למען מטרותיה של החבורה. מערכת כזאת אינה מורכבת מדי עבור המוח האנושי המצוי. ניתן להכיר אותה לפרטי פרטים ולהנהיג אותה באופן מיטבי. 

 

מנהיגים טבעיים, יוצאי דופן בכישוריהם, מסוגלים להנהיג ביעילות שלושים אנשים (פלוס-מינוס) - מחלקה בצבא, כיתה בבית הספר, ממשלה ופורום המטה הכללי. אלה כבר מנהיגי מנהיגים, שכן חבורות גדולות מעשרה מתחלקות לתת-קבוצות עם מנהיגים משלהן, ופועלות כקואליציה שבה כל תת-קבוצה מתאמצת לנטרל את האחרות, כפי שהדבר נעשה בכל ממשלות ישראל מאז ייסוד המדינה. 

 

מאחר שמצויים רק מנהיגים טבעיים מעטים, יוצאי דופן, הרי רוב ראשי החבורות האלה, לרבות ראשי הממשלה והרמטכ"לים, פועלים באופן תת-מיטבי במקרה הטוב, עד גרוע ביותר במקרה השכיח. זהו מצבם של כל אגפי הממסד הישראלי. באופן הגרוע ביותר פעל ראש הממשלה אהוד ברק. הוא נכשל להנהיג את מנהיגי המשנה במפלגתו ובמפלגות אחרות, והללו פעלו להכשילו ולהכשיל זה את זה, ומאוחר יותר פרשו מממשלתו. הסיכוי שראש הממשלה אהוד ברק ינהיג אתיוסי שריד, שר החינוך בממשלתו, שאף לאפס. אותם דברים אמורים לגבי ראש הממשלה בשנות החמישים, משה שרת, ולגבי רמטכ"ל מלחמת יום הכיפורים, דוד אלעזר. ויש עוד הרבה דוגמאות. 

 

אין מנהיגים טבעיים למספר אנשים רב יותר מכמה עשרות, כי אין אנשים המסוגלים לשלוט ישירות, ללא כל סיוע, במידע חיוני ובמבצעים של חבורות גדולות, שלא לדבר על גדולות מאוד, ענקיות ומגה-ענקיות, כסין או כהודו. מאידך-גיסא, דווקא חבורות גדולות זקוקות להנהגה יותר מחבורות קטנות, וככל שהן גדולות יותר, יש להן צורך במנהיגות, כדי שלא יתפרקו מבפנים. 

 

גם אברהם אבינו היה זקוק לסיועו של דמשק אליעזר "זקן ביתו המושל בכל אשר לו" (בראשית כ"ד, ב'); שלא לדבר על משה רבינו, שנזקק לסיועם של אחיו אהרון, של יהושע בן נון ושל אחרים; או של מנהיג ברית המועצות, יוסף סטלין, שנזקק לכל כשרונם הצבאי של הגנרלים ז'וקוב וטימושנקו, בניגוד לנוהגו לפני כן ואחרי כן, כדי להכריע בגזרה המזרחית את גרמניה הנאצית במלחמת העולם השנייה. 

 

מנהיגים בולטים במאה העשרים היו ולדימיר לנין ויוסף סטלין בברית המועצות, מאו דזה-דונג בסין, ואדולף היטלר בגרמניה הנאצית. אישים אלה הנהיגו את ארצותיהם בעזרת מיתוסים/שקרים על עצמם ועל פעולותיהם, שאליהם התייחסו בני עמם כאל אמת מוחלטת. מנהיגות זאת עלתה במחיר יקר מאוד לעמים שאותם הם הנהיגו. 

 

אותם דברים אמורים, בהבדלים המתבקשים, לגבי מנהיגים בולטים דמוקרטיים: וינסטון צ'רצ'יל, שארל דה-גול ודוד בן-גוריון. לו ידע הציבור איזו גלידה אכלו המנהיגים, כיצד נהגו נשותיהם כלפי עובדי ביתם, כפי שיודעים הישראלים היום על בנימין ושרה נתניהו, והאם הם שמרו על זכות השתיקה, כפי ששמר יצחק הרצוג, היו מנופצים המיתוסים והייתה קורסת המנהיגות.

 

מנהיגים מזן חדש

בעידן שלטון המידע שבו אנחנו מצויים היום, כמעט שלא ניתן להסתיר דבר לאורך זמן, וממילא לא ניתן לפתח מיתוסים מקובלים על הכל, לפחות לא לגבי מנהיגים שהכל מתעניינים בהם. מסתבר שהדברים נכונים לא רק במדינות דמוקרטיות ומפותחות, אלא גם במדינות מוסלמיות מפגרות, כלוב. אהוד אולמרט לא היה הנוכל היחיד בתולדות מדינת ישראל, אבל הוא היה ראש ממשלה, והיה עליו לדעת, שכראש ממשלה הוא יתקשה להסתיר את נוכלויותיו. אותם דברים אמורים בעניין ההטרדות המיניות של הנשיא משה קצב, של האלוף בדימוס והשר יצחק מרדכי, ושל ניצבי המשטרה, בעוד שמשה דיין, עזר ויצמן ושמואל גורודיש-גונן, חמקו מחקירות, ממשפט וממאסר, על אותם מעשים בעידן הקודם. 

 

מכיוון שפג עידן המנהיגות המיתולוגית, אך מערכות-אדם הולכות וגדלות, ובלא הנהגה הן נסחפות בכאוס הגלובלי, ומשלמות על כך מחיר כבד, עד קריסה, הכרח להפעיל את המדינות והארגונים בדרך חלופית: במקום מנהיגות מיתולוגית, יש לכונן ניהול יעיל. מנהיג עשרה ציידים בעבר הרחוק, ומפקד צוות במבצע מוצלח של "סיירת מטכ"ל", זכו למנהיגותם, בזכות יעילותם כמפעילי ציידים ומפעילי אנשי קומנדו. אריק שרון הצליח להנהיג את מהפכת ה-101 בשנות החמישים, בזכות יעילותו הצבאית יוצאת הדופן, שכן המיתוסים עליו היו אז שליליים. 

 

במערכת הטבעית לא יכול אדם להנהיג, מבלי שיהיה מנהל יעיל. לפיכך, עלינו לוותר על המנהיגים המיתולוגיים שאבד עליהם הכלח, ולבחור במנהיגים-מנהלים, המתאימים לתפקיד המסוים שאליו נבחרו, ושלא יחסמו את רשתות המידע. הציוויליזציה המיתולוגית כמעט שלא אפשרה למנהיגים-מנהלים כאלה לצמוח, כי קל יותר לשקר ולהעלים, מאשר להתמודד עם האמת. וכך הייתה יד השקרנים על העליונה. 

 

מנהיגים מהזן החדש והנדרש יוכלו לצמוח, רק בחברה ביקורתית, שאמת המידה למנהיגות ולניהול בה היא מצוינות-אמת, בה אופיינו גדולי אנשי המדע, ניוטון ואיינשטיין; גדולי המצביאים, אלכסנדר הגדול ופרידריך הגדול, וגדולי הפילוסופים, אפלטון וברוך שפינוזה. אנשים אלה הגיעו להישגיהם המופלגים, למרות מחסומי התרבות, ולכן הם נדירים כל כך. אם נפַתח תרבות ביקורתית-תומכת-מצוינות ומנטרלת מיתוסים, נוכל להתמודד בהצלחה עם סכנות העתיד, שגם הן נעשות חמורות יותר ויותר.

 

 

 

 

 

הרקלייטוס "האפל"