العربية
Deutsch
English
русский
français
עברית

השתנו כללי המשחק!

 

 

1. במשך שלושים שנה קבעו יצחק מרדכי ונגרריו מה ילמד בצה"ל על קרב החווה הסינית, מה יכתב בעיתונים, מה ישודר ברדיו ומה יוקרן בטלוויזיה. היו אלה כללי משחק של מדינת עולם שלישי שכל האליטות הצבאיות, הפוליטיות, האקדמיות, התרבותיות ותקשורתיות בישראל נתנו להם יד. התוצאה של תרבות ביטחונית זאת היתה אי תחקור קרבות, אי הפקת לקחים, תפקוד גרוע של מערכת הביטחון וחוסר יכולת לגבות יעדים מדיניים שנקבעו באופן לגיטימי על ידי כל ממשלות ישראל מאז מלחמת יום הכיפורים.

2. לפני כשנה וחצי יזם איש הקולנוע ניר טויב הפקת סרט דוקומנטרי על קרב  החווה הסינית. טויב ביצע תחקיר בלתי תלוי  והפיק את הסרט "החווה הסינית -רשומון".

3. הסרט אמור היה להיות מוקרן בערוץ השני, בערב יום הזיכרון האחרון. יומיים לפני ההקרנה בטלוויזיה, הוקרן הסרט בהקרנה פרטית במרכז עינב בתל אביב. אחרי ההקרנה התקיים דיון  ובו תקפו יוצרי מיתוס החווה הסינית בחריפות את הסרט ודרשו לא להקרינו כדי לא לפגוע  במשפחות השכולות. בכך הם עשו מעשה נבלה והשתמשו בתירוץ השכול כדי לא לחשוף את מעשיהם הכושלים ב-1973 ואת הניצול הציני שהם צילו את מעמדם כדי לקדם את הקריירות שלהם על סמך מיתוס שקרי של הקרב.

4. שבוע לאחר מכן פרסמתי בשבועון "מקור ראשון" מאמר על האמת שלא סופרה על קרב החווה הסינית.

5. המאמר עורר תגובות רבות ובעקבותיו הוקם הפורום לאיזרוח תחקירי קרבות והפקת לקחים. הפורום התחיל בתחקור הקרב וחשף  נתונים חדשים, חמורים ביותר, שאף ניר טויב לא הגיע אליהם. עד מהרה התברר לחברי הפורום שכדי להבין את אירועי הקרב של גדוד 890 יש לחקור את כל פעילויות צה"ל בגזרה. מחקר קרב החווה הסינית עבר הפורום לחקר מערכת החווה הסינית ומערכת צליחתה של תעלת סואץ.

6. בין יתר הממצאים התברר שמפקדי הצנחנים נטשו את החווה הסינית והשאירו בו את מחלקת חזי דחבש ופצועים קשה.  התברר גם שאנשים קיבלו עיטורי עוז ומופת על סמך בידוי ראיות; התברר שמפקד חטיבתהצנחנים עוזי יאירי פקד על מפקד הסיוע הארטילרי החטיבתי לא להצטורף לצנחנים בדרכם לחווה הסינית וכשהצנחנים היו זקוקים לסיוע ארטילרי הם לא ידעו כדי להפעילו; התברר שנעשתה פעולה מכוונת לא לתחקר לוחמים ומפקדים שבלי עדויותיהם אין לדעת מה אירע בקרב.

7. אתר "רוטר", שאחד ממנהליו הוא שחף פילוביץ, פרסם מייד את מאמרי, את כל פעולות הפורום, הרבה מסמכים חדשים שפילוביץ השיג ותגובות של הציבור הרחב. במשך חודשים אחדים הצטבר ב"רוטר" חומר עצום על מערכת החווה הסינית. לראשונה בתולדות מדינת ישראל חומר ביטחוני ראשוני  פתוח לשימוש הציבור הרחב.

8. אנשי הפורום נפגשו עם ראש מחלקת היסטוריה של צה"ל, אל"מ ד"ר שאול שי והציגו לפניו את ממצאיהם. לאחר שראה את הממצאים הודיע ד"ר שי כי בשנת 2005 תחיל מחלקת היסטוריה של צה"ל לחקור את המערכת הזאת.

9. הישג זה של קבוצת אזרחים מסמן את השתנות חוקי המשחק בתחום הביטחוני  ובתחום היחסים שבין הממסד הצבאי-פוליטי לבין הציבור הרחב. התחיל השלב של הפיכתנו ממדינת עולם שלישי שבה גנרלים קובעים מה יחשוב הציבור, לפחות בנושאים ביטחוניים ושבה אנשי תקשורת המתחמחים בתחום הביטחון  עוסקים בעיקר בפרסום ראיונות עם גנרלים, למדינה נאורה כפי שאנחנו מתימרים להיות.

10. מכל אמצעי התקשורת, רק השבועון "מקור ראשון" הקדיש למחלטת ראש מחלקת הסיטוריה מאמר  ורק העיתון האינטרנטי "מחלקה ראשונה" של יואב יצחק ורק אתר "רוטר" טפלו בו.

11. לפני כחודש נודע כי הערוץ השני בטלוויזיה יקרין את הסרט במוצאי יום הכיפורים ויקיים דיון אחרי ההקרנה בהשתתפות יצחק מרדכי ואחרים. בלחצו של ניר טויב  והפורום, צורף לדיון סא"ל מיל' ששון גור אריה שהופקר בחווה הסינית כשהוא פצוע קשה  וחולץ אחרי שעות רבות על ידי צוות אנשי מילואים בפיקודו של יקי חיימוביץ-חץ בניגוד לדעתו של המג"ד יצחק מרדכי.

12. לפני כשלושה שבועות זימן מזכיר העמותה להיסטוריה צבאית שליד אוניברסיטת תל אביב, סא"ל מיל' אברהם זוהר כנס באולם בר-שירה של האוניברסיטה, על סרטי מלחמת יום הכיפורים בהנחיתו של פרופ' נסים קלדרון. יש עדויות כי זוהר אמר שהוא מתכוון בכנס לקעקע את הסרט ואת הפורום. ואכן הוא זימן לדיון אחרי הקרנת הסרט את יצחק מרדכי את דב תמרי ואחרים שהיו שותפים לתפקוד הלקוי בקרב החווה הסינית. כאשר נדרש לצרף לצוות המדברים את חזי דחבש ואותי הוא סרב. לאחר מאבק אינטנסיבי קיבל זוהר את תנאינו ובייחוד משום שניר טויב סרב להרשות להקרין את הסרט אם רק אנשי הממסד הביטחוני ישתתפו בדיון.

13. התפתחויות אלה מלמדות שכללי המשחק בתחום הצבאי והפוליטי-ביטחוני במדינת ישראל הולכים ומשתנים. מסתבר שקבוצת אזרחים המוכנים להקדיש לנושא מזמנם וכספם ולסכן את קשריהם עם הממסד, יכולה לכפות על הממסד הביטחוני בשירות פעיל ובמיל' לנהוג כפי שמתנהגים במדינה נאורה.

14.אנא העבירו מידע זה לחבריהם, ובייחוד לחברים שהם עורכים ועיתונאים בכל אמצעי התקשורת כדי שידעו שהגיע הזמן להפסיק להעריץ את הגנרלים ולהתחיל להשתמש בידע, בכושר הניתוח, ובביקורת גם בתחום הביטחוני. בקשו מהם לבוא לכנס באוניברסיטת תל אביב מחר, ולטפל בהצלחת מאבק של קבוצת אזרחים לחשוף את האמת על קרבות ולהפיק לקחים.

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 
 
 

הרקלייטוס "האפל"