العربية
Deutsch
English
русский
français
עברית

המשימה: להעניק עומק מחשבתי לזרוע ללוחמה בטרור הבינלאומי

 

לאט אך בטוח משתלט ראש הממשלה אריאל שרון על מערכת הביטחון של ישראל.  המהלך הראשון שלו היה מינויו של בנימין בן אליעזר לתפקיד שר הביטחון. בין השניים יש הבנה מלאה בנושאי ביטחון ואולי לא רק בהם אפ כי מתגלים מדי פעם חיכוכים אישיים. לפני זמן לא רב מונה רב אלוף משה יעלון לרמטכ"ל. אמנם המועמד המועדף של שרון היה מפקד החיל האוויר דן חלוץ, אך בענין זה קיבל שרון את העדפתו של שר הביטחון, לא רק כדי לשמור על יחסים טובים עם פואד, אלא משום שהוא השתכנע כי יעלון מתאים לו גם כן  ואולי בסופו של דבר הוא עדיף על חלוץ. בתמורה  התקבלה דרישתו של שרון למנות את  מועמדו גבי אשכנזי לסגן רמטכ"ל.

המהלך השני של שרון היה מינוי של אפריים הלוי לראש המועצה לביטחון לאומי אחרי שסבל במשך תקופה ארוכה  את האלוף עוזי דיין. בניגוד לדיין שבא למועצה לביטחון לאומי  כדי לחכות בתנאים טובים למינויו לרמטכ"ל על ידי אהוד ברק, הרי הלוי בא לעשות עבודה של ממש במועצה לביטחון לאומי, בעיקר בתחום יחסי החוץ.

המהלך השלישי  נעשה בימים אלה: מינויו של אלוף מיל' מאיר דגן לראש המוסד לתפקידים מיוחדים. בעוד שלגבי מינוי הרמטכ"ל  שרון הוא אחד ממקבלי ההחלטות, לגבי המועצה לביטחון לאומי, המוסד והשב"כ, שרון הוא מחליט יחיד, שהרי שלוש הזרועות האלה נתונות לאחריותו הישירה של ראש הממשלה. וא- על-פי- כן היו על שרון הרבה לחצים להעדיף מועמדים אחרים, אם מתוך המוסד  או אלופים מיל' בעלי כישורים שונים מדגן. אבל שרון התעקש, במקרה הזה, למנות את המועמד המועדף עליו בגלל השיקולים הבאים.

א.      מאיר דגן הוא נאמנו של שרון. כמי שקיבל פעמים אחדות בחייו סכין בגב מפקודיו (מוטה גור לדוגמא אחרי מבצע קדש, שלא לדבר על רבים מצמרת צה"ל אחרי מלחמת שלום הגליל), שרון הוא חשדן מאוד  ביחסיו עם אנשים. זה אגב, ההסבר  למעמד הבלתי רשמי שיש לבנו עמרי במשרד הראש הממשלה ולתפקידים הרגישים שהוא מטיל עליו. עמרי נאמן לאביו  באופן מוחלט אף אם לא מסכים איתו בכל. דגן מילא תפקיד חשוב בדיכוי האינתיפאדה בעזה בשנים 1972-1970, כמפקד סיירת רימון, לצדם של שני מפקדי סיירת "שקד" דני וולף רהב ומחליפו אמציה חן (פאצי'). השלושה גם הצטרפו למטה אוגדתו של שרון במלחמת יום הכיפורים ומלאו בו תפקידים רגישים.  עם רהב נוצר נתק כשהאחרון עשה תפנית קיצונית שמאלה. דגן וחן (שסיים את שירותו כתת אלוף)  שומרים על קשר קרוב עם שרון מאז ועד היום.

ב.      מאיר דגן התמחה בתפקידיו המגוונים בצה"ל  וגם אחרי שהשתחרר, בלחימה בטרור  ובפעילות נגד ארגוני טרור. שרון מבסס את אסטרטגיית העל של מדינת ישראל על לוחמה משותפת עם ארצות הברית בטרור הבין לאומי ועל סיכול משותף של אמצעי לחימה בלתי קונבנציונאליים להשמדה המונית. מינויו של דגן מאותת לנשיא בוש לסגנו צ'יני, לשר ההגנה רמספלד וליועצת לביטחון לאומי רייס, שישראל איתם במאה אחוזים  בלחימה הזאת והיא מעמידה לרשות המשימה את המוסד שיש לו יוקרה רבה בעולם.

ג.       המוסד איבד בשנים הבאות יוקרה רבה בקרב  קהיליית המודיעין של ישראל, לעומת השב"כ ואמ"ן. המבצעים המיוחדים שהיו פעם לחם חוקו, כמו חיסול רוב המחבלים שהיו המעורבים ברצח הספורטאים הישראלים  באולימפיאדת מינכן, הם עכשיו אירוע נדיר. במינויו של דגן, הנחשב בעיקר לאיש מבצעים מבקש שרון להחזיר את הכושר המבצעי למוסד.

ד.      מינוי של דגן משלים לשרון מטה אסטרטגי מבצעי שהוא סומך עליו. חברי מטה הם: ראש השב"כ אבי דיכטר, מאיר דגן ואפריים הלוי. מטה זה ישחרר את שרון מתלות מוחלטת בצה"ל ובאמ"ן בהערכות אסטרטגיות.

אבל הבעיות הניצבות היום בפני המוסד  בתחום הלחימה המודיעינית/מבצעית בטרור הבין לאומי וסניפי חו"ל של הטרור הפלסטיני, בתחום סיכול פיתוח נשק לא קונבנציונאלי על ידי גורמים עוינים לישראל, ובתחומים נוספים אינן דומות לבעיות שבפניהם ניצב מאיר דגן ברצועת עזה או בדרום לבנון.  כדי  להפוך את המוסד לזרוע ללחימה בטרור הבין לאומי, ולסיכול פיתוח נשק לא קונבנציונאלי, לא די ליזום מבצעים.  על מאיר דגן מוטל  לשנות את דפוסי הפעולה  במוסד.  עד היום התבסס המוסד על השכל הישר ועל הניסיון האישי של  הצוות המוביל. אבל כדי למלא את משימות ששרון מטיל עליו,  יהיה דגן חייב לעשות רפורמה יסודית בשלושה תחומים עיקריים: במערכת ההכשרה ובמערכת התכנון ובמערכת קבלת ההחלטות. לשלושת  התחומים יש להעניק עומק מחשבתי. אבל עומק כזה אינו בנמצא בישראל בשום מקום היום. מכאן שמשימתו הראשונה של דגן אחרי שמינויו יאושר על ידי ועדת בך ועל ידי הבג"ץ (אם יוגש) ואחרי שילמד מבפנים את המערכת שבראשה הוא יעמוד, לפתח עומק שכזה:  להקים בית ספר למודיעין ולטרור, של המוסד ברמה גבוהה מאוד, שיעניק את שלושת התארים האקדמיים ושלעומדים בראש תהיה נגישות לכל החומר החסוי. כך ניתן יהיה לפתח תובנות מבוססות בנושאי מודיעין ולוחמה בטרור, להכשיר בעזרת תובנות אלה את אנשי  המוסד לכל אורך שרשרת הפיקוד, ולהעניק עומק מחשבתי למערכת קבלת ההחלטות במוסד. ראוי היה שמשימה זאת תיעשה בשיתוף פעולה עם השב"כ והרי דגן ודיכטר חברים עכשיו בצוות המצומצם של שרון. יוזמה של שרון, דגן ודיכטר בעניין זה  תעניק לישראל יכולת מודיעינית מבצעית  שאין לשום מדינה בעולם

  

 

 

 

 

 

 
 
 

הרקלייטוס "האפל"